
SZLIFOWANIE DREWNA - PORADY
Szlifowanie to obróbka drewna, która będzie polegać na ścieraniu wierzchniej jego warstwy przy użyciu specjalnych narzędzi oraz dopasowanych materiałów ściernych. Dzięki temu uzyskiwać będziemy gładką powierzchnię, która wygląda jak nowa. Nie każdą powierzchnię będzie się szlifować w taki sam sposób.
Zanim zabierzemy się do pracy trzeba koniecznie wiedzieć jak prawidłowo dobierać narzędzie, by nie zniszczyć szlifowanej powierzchni. Szlifowaniu poddawać można właściwie każde drewniane podłoże również podłogi czy fronty mebli.
Skąd mamy wiedzieć co wybrać do szlifowania?
Dobre narzędzie to przede wszystkim pewność, że praca będzie przebiegać efektywnie, szybko. Szlifowanie ręczne będzie wymagać wybrania dobrego papieru ściernego. Jeśli szlifujemy mechanicznie musimy mieć dostęp do profesjonalnego sprzętu.
Szlifierki – podstawowe rodzaje
Oscylacyjna – koszt takiego urządzenia będzie w granicach kilkuset złotych, posiada stopę w kształcie trójkąta albo prostokąta, który będzie powodować, że ścieranie odbywać się może w określony sposób. Najlepszy efekt pracy takiego urządzenia staje się widoczny, gdy realizujemy prace wykończeniowe.
Szlifierka mimośrodkowa – ścierać nią można powierzchnię praktycznie w każdym kierunku, dzięki temu, że poza wibracją mamy tam również moment obrotowy stopy.
Szlifierka taśmowa – moc takiego urządzenia to około 600-800 W. Obecnie uważana jest za jedną z najbardziej wydajnych na rynku.
Szlifierka cykliniarka – używana będzie do wykonania szlifowania drewnianych
Każda z tych szlifierek będzie sprawdzać się w innych pracach. Oscylacyjne oraz mimośrodkowe będą niezastąpione, gdy chodzi o małe przestrzenie. Docierają do najtrudniejszych, wąskich miejsc. Cykliniarka sprawia z kolei, że podłoga będzie praktycznie jak nowa.
Skąd wiedzieć, jaki materiał ścierny wybrać?
Należy zwracać uwagę na to jaka będzie granulacja, czyli to jak grube będą ziarna, im będą większe tym bardziej trzeba zwracać uwagę na do, że dokładniej będzie ścierana powierzchnia. Wielkość granulacji opisana jest od grubych ziaren P16 aż do małych P1200.
Nie bez znaczenia będzie także gramatura, elastyczność a także używany materiał.
Trzeba pamiętać, że jeśli obrabiamy miękkie drewno będzie trzeba dobierać materiał o mniejszej ilości ziaren na podłożu natomiast drewno twarde najlepiej będzie potraktować pełnym nasypem.
Zasady jakich trzeba przestrzegać w czasie szlifowania
- nie można dociskać szlifierki zbyt mocno do podłoża, ponieważ może dojść do jej przegrzania albo przeciążenia
- w czasie szlifowania nie skupiamy się na jednym miejscu, jeśli na jednym fragmencie będziemy zbyt długo pracować może się okazać, że powstanie ubytek z kolei w innym miejscu będzie nadmiar materiału
- szlifujemy wzdłuż słoi
- w czasie szlifowania zwiększamy stopniowo granulację
- przy ścieraniu danej powierzchni papierem ściernym najlepiej go zawinąć na kwadratowy klocek
- czynność wykonujemy tak długo aż powierzchnia będzie gładka. Jeśli chcemy mieć pewność, że tak będzie usuwamy pył i patrzymy lekko pod kątem
- przed wykonaniem ostatniego szlifowania dobrze będzie powierzchnię gruntować rozcieńczonym lakierem podkładowym.
Komentarze (0)