Okna i drzwi. Jaka będzie nowoczesna stolarka budowlana
Osoby, które chcą budować dom bez wątpienia próbują przygotować sobie dom, który będzie na miarę XXI wieku. Chodzi o zdrowe materiały, dobre parametry cieplne oraz akustyczne a także urządzenia, które gwarantować będą komfort eksploatacji. Mają one przez kolejnych kilka lat świadczyć o nowoczesności danego domu.
W jakie okna warto będzie zainwestować? Stawiamy na ciepłe profile czy pakiet szybowy? Jakie obecnie trendy panują w zakresie stolarki budowlanej?
Wiadomo, że elementy zewnętrznej stolarki budowlanej starają się obecnie gonić liderów i przygotowują jak najlepsze parametry użytkowe. Trzeba jednak pamiętać, że stolarka okna, drzwi budowane są w zewnętrznych przegrodach i to będzie najsłabszy tego element, szczególnie gdy bierzemy pod uwagę kwestie cieplne oraz akustyczne.
Wymagania cieplne dla ścian zewnętrznych wskazują na istotne dysproporcje w wartości maksymalnego współczynnika przenikania ciepła, co jest powiązane bezpośrednio z technologiczno – finansowymi możliwościami wypracowania lepszych wyników.
Okna i drzwi
Dobrzy producenci zewnętrznej stolarki budowlanej osiągają niski współczynniki U, gdy chodzi o okna. Cały czas można mówić o prawdziwym wyścigu zbrojeń, jednak czy ma to większy sens ekonomiczny?
Podobnie wygląda również kwestia właściwości akustycznych jakie mają okna. Coraz większa wiedza projektantów w tym zakresie oraz wymagania inwestorów sprawiają, że popyt na stolarkę charakteryzujący się wysoką izolacyjnością akustyczną jest coraz większy. Spełnienie powyższych wymagań będzie związane z tym jakie istnieje podejście do stolarki budowlanej. Estetyka, staranność wykonania, materiały przyjazne do człowieka, to istotne czynniki obok innych podstawowych parametrów drzwi i okien, na które zwracają uwagę przepisy.
Stolarka budowlana wkrótce - okna i drzwi przyszłości
Wydaje się, że najłatwiejszym sposobem na większą izolacyjność termiczną i akustyczną będzie ingerencja w dwa najbardziej wrażliwe elementy okna a więc szybę oraz ramę. Oszklenie ma 45% udziału w całkowitych stratach energii cieplnej przez okna. Ramie przypisuje się obecnie odpowiedzialność za 40% udziału.
W wypadku oszklenia prawdopodobnie rozwój będzie szedł w kierunku upowszechnienia dwukomorowych zestawów szybowych z większymi grubościami między szybami a także przy większej poprawie parametrów niskoemisyjnych, dzięki czemu promieniowanie cieplne będzie emitowane przez urządzenia grzewcze, oświetlenie, mieszkańców i będzie odbijane od szyb a także wraca do budynku. Przewiduje się, że standardem będą się robić niesymetryczne zestawy oszklenia z różną grubością szyb co poprawiać będzie izolacyjność akustyczną.
Ramy okienne dostają coraz grubsze profile, w profilach stosowane będą warstwy termoizolacyjne albo też wyższe przekładki termiczne z podziałem przestrzeni na dwie albo więcej komór. Stalowe zbrojenie w profilach tworzywowych stopniowo będzie zastępowane przez wzmocnienia kompozytowe, czasami również połączone trwale z profilem na etapie produkcji, co gwarantuje świetną jakość.
Komentarze (0)