Jakie narzędzia stolarskie uwzględnić w domowym warsztacie?
Nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami, w naszym domowym warsztacie powinny się znaleźć podstawowe narzędzia pozwalające nam na wykonanie kilku prostych prac z drewnem. Może złapiemy bakcyla i zaczniemy samodzielnie majsterkować? A może po wykonaniu zwyczajnej naprawy narzędzia schowamy i o nich zapomnimy?
Niezależnie od tego, w domach zawsze trzeba wykonywać jakieś drobne naprawy związane chociażby z meblami, więc nie mamy wyjścia i musimy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia stolarskie. Co to konkretnie będzie?
Pomiary
Wszystkie prace z drewnem należy poprzedzić dokładnym planowaniem, a żeby planowanie było możliwe, możliwy musi być pomierzenie wszystkich wykorzystywanych elementów, jak również miejsc, w których będziemy działać. Do mierzenia wykorzystamy zwykłą rozwijaną miarę lub rozkładaną miarę stolarską, a do zaznaczenia linii cięcia użyjemy zwykłego ołówka. Węgielnica też nam się przyda, ponieważ dobrze by było zachować wymagane kąty.
Imadła, szczypce i ściski
Wielu prac nie da się wykonać bez imadła. Jest ono zawsze bardzo pomocne, gdy trzeba coś przeciąć, przewiercić lub szlifować. Przy sklejaniu także przytrzymanie jest bardzo pomocne. Profesjonalny stół z imadłami oraz zestaw ścisków przydadzą się każdemu majsterkowiczowi.
Cięcie drewna
Piła jest narzędziem absolutnie niezbędnym, ale bynajmniej nie jest to jedna rzecz. Potrzebne nam będą tutaj płatnice, otwornice, grzbietnice, piły japońskie i piły kabłąkowe. Lista jest dość długa, a spore znaczenie mieć tu będzie także kwestia ułożenia i ilości zębów. Im mniej zębów, tym praca z piłą będzie powolniejsza, ale dokładniejsza. Duże zęby tną szybko, ale powodują wielkie zniszczenia. Trzeba także wyposażyć się w piły z zębami wyprofilowanymi od cięcia wzdłuż włókien drewna i piły z zębami do ciecia w poprzek. Zęby hartowane są oczywiście lepsze od zębów zwykłych.
Dłuta
Dłuta będą nam niezbędne do żłobienia w drewnie. Jest to narzędzie dla artystów, ale każdy majsterkowicz wie, że i on bez nich się nie obejdzie. Wszystkie rowki, nieregularne otwory czy złącza ciesielskie będą wymagały od nas zastosowania dłuta odpowiedniego rodzaju. W praktyce zazwyczaj trzeba się zaopatrzyć w dłuta różnych wielkości i ostrości, by odpowiednio wykonać wszystkie prace.
Żłobienie i frezowanie za pomocą dłut nie jest specjalnie trudnym zadaniem, ale wymaga ono pewnej wprawy, ponieważ wszystko wykonuje się tutaj ręcznie i musi to być zrobione z wyczuciem. Dłuto przykłada się do drewna pod katem zależnym od planowanego efektu i uderza się w nie płotkiem. Nie można tego oczywiście robić na ślepo.
Najpierw trzeba wykonać odpowiednie pomiary i nanieść na obrabiany element oznaczenia, by potem spokojnie móc działać. Zaczynamy zawsze od wykonania dłutem pionowych nacięć, a potem przechodzimy do realnej pracy. Dobre działanie to działanie równomierne, jednostajne. Kiedy w czasie naszej pracy będą powstawały łuski, warto je usuwać na bieżąco, by się nie spiętrzały. W ten sposób będziemy lepiej panować nad miejscem obrabiania.
Komentarze (0)