Narzędzia do drewna – ile trzeba wydać?
Chyba każdy majsterkowicz chce mieć w domowym warsztacie różne narzędzia do drewna. Wybór obecnie jest bardzo duży, a ceny wahają się między kilka a kilkaset złotych. Warto sprawdzić ile trzeba wydać za sprzęt dobrej jakości. Odpowiednio wybrane narzędzia stolarskie będą nam ułatwiać wykonywanie pracy. z ich pomocą naprawi się okna, szafki, czy nawet ławkę w ogrodzie. Powiemy więc o tym jakie elementy będą przydatne.
Piła
Piła to podstawowe i niezbędne akcesorium w profesjonalnym zakładzie jak i w domowej szafce z narzędziami. Można dzielić piły na ręczne oraz elektryczne. Oba te elementy różnią się ceną a wyznacznikiem jest tutaj jakość. Podstawowe piły ręczne a więc płatnice będą służyć do robienia prostych cięć w drewnie. Mają rękojeść oraz tnącą część.
Zdecydowanie wygodniejsze będą oczywiście piły elektryczne powszechnie określone jako krajzegi. Najtańsze urządzenia mają ręczną obsługę. Elektryczne gwarantują nam nawet 5 tysięcy obrotów na minutę co gwarantuje nam doskonałą jakość pracy. Jeśli ktoś będzie chciał zdecydować się na kupno takiej piły powinien liczyć się z wydatkiem na poziomie kilkuset złotych.
Dłuta i wiertła
Dłuta mają prostą budowę i proste zastosowanie. Składają się one z trzonka i ostrza, a służyć będą do żłobienia oraz wycinania rowków. Ceny dług będą uzależnione od materiałów z jakich będą one wykonywane. Solidne dłuta wykonuje się z hartowanej stali, która pozwala na łatwe, długotrwałe użycie. Rączka najczęściej będzie wykonywana z kompozytów, które będą odporne na uderzenia, dzięki czemu nie będzie się rozpadać przy pierwszym użyciu. Zazwyczaj dłuta najczęściej będą sprzedawane w całych zestawach.
Wiertła do drewna można dzielić na trzy podstawowe grupy. Mamy tam wiertła spiralne, które charakteryzują się rdzeniem, który posiada pojedynczy rower wiórowy. Ułatwia on usuwanie wiórów z wierconego otworu. Część robocza będzie zakończona wystającym elementem takim jak żądło. Wiertło łopatkowe, piórkowe stosowane są do obrabiania drewna. tutaj część robocza będzie spłaszczona i może posiadać proste krawędzie skrawające.
Wiertła puszkowe a inaczej określone również jako sokowniki pozwolą na wiercenie dużych otworów powyżej 10 mm. Najprostsze i najtańsze wiertła pozwalające na pracę z drewnem kupi się za kilka złotych, ale nie będzie się z nimi pracować zbyt długo. Już po kilku użycia okaże się, że wiercenie nimi nie będzie możliwe. Warto więc od początku zdecydować się na lepsze wiertła, które posłużą dłużej i będą gwarantować lepiej wykonaną pracę.
Papiery ścierne i heble
Papier ścierny będzie służył do gładzenia powierzchni drewna. W zależności od rodzaju drewna i tego jak będzie twarde konieczne będzie wyrównanie nierówności. Będzie trzeba użyć papieru o odpowiedniej grubości. To szczególnie przydatne, gdy trzeba wygładzać miejsca szczególnie trudno dostępne oraz rzeczy, które mają nieregularne kształty. Papier ściery to niezbyt duży wydatek, bo koszt około 1 zł za arkusz A4. Jeśli chcemy zająć się takimi pracami będzie można postawić również na heble kosztujące najczęściej około 300 złotych. Dla porównania cena profesjonalnego hebla przemysłowego będzie kosztować 2000 zł.
Jak widać nie ma sensu oszczędzać na sprzęcie do obróbki drewna, ale też nie ma sensu za to przepłacać. Jeśli stolarstwo to hobby i pracujemy wyłącznie w domu i nad swoim sprzętem nie będzie się trzeba decydować na duży wydatek. Ale warto mieć elementy ze średniej półki, by praca była komfortowa. Najtańsze elementy sprawią, że praca stanie się dla nas męcząca.
Komentarze (0)