Jak wybrać odpowiednie okna do swojego domu?
Każdy dom jest wyjątkowy i każde pomieszczenie ma swój własny charakter. Istnieje wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze okien. Należą do nich między innymi odległość budynku od ulicy oraz rodzaj pomieszczenia, w którym okno zostanie zamontowane. Wielu inwestorów ma problem z podjęciem właściwej decyzji ze względu na tak wiele zmiennych.
Na czym polega indywidualny dobór okien?
Indywidualny dobór okien pozwala na dopasowanie rozwiązań stolarki okiennej dla domu do Twoich potrzeb. Proponując rozwiązania, bierzemy pod uwagę najważniejsze czynniki, które wpływają na wybór najlepszych rozwiązań technologicznych dla okien w każdym pomieszczeniu. Należą do nich: rodzaj pomieszczenia, w którym będziemy montować okna, lokalizacja źródeł hałasu, odległość od dróg oraz piętro, na którym znajduje się dane pomieszczenie.
Kondygnacja
Przy wyborze okien należy wziąć pod uwagę piętro, na którym znajduje się pomieszczenie. Statystyki policyjne pokazują, że okna na pierwszym piętrze są bardziej narażone na włamanie niż te na wyższych kondygnacjach. Dlatego powinny być one wyposażone w szyby antywłamaniowe i pełne.
Klasy, które określają odporność okien na włamanie to RC1 do RC6. Ochrona okna jest lepsza, jeśli klasa jest wyższa. Zależy to od wytrzymałości profilu, rodzaju i rozmieszczenia zastosowanych zaczepów antywłamaniowych lub grzybków oraz innych zabezpieczeń, takich jak zamki i klamki z blokadami.
Okna na dużych wysokościach mogą jednak stanowić zagrożenie dla bawiących się dzieci. Warto dodać do nich zabezpieczenia, takie jak klamka z kluczykiem, która uniemożliwia przypadkowe otwarcie, czy specjalny panel wewnętrzny, który chroni przed zranieniem w razie stłuczenia.
Doradcy techniczni pomogą Ci wybrać odpowiednie akcesoria i okucia do Twoich okien. Pozwoli to ograniczyć potencjalne zagrożenia i poprawić bezpieczeństwo.
Nasłonecznienie
Specjaliści, decydując się na okna do konkretnych pomieszczeń, biorą pod uwagę usytuowanie okien względem stron świata. Wielu inwestorów preferuje ekspozycję południową lub południowo-zachodnią. Pozwala to na pewne oszczędności na ogrzewaniu lub oświetleniu pomieszczenia w zimie. Jednak zyski ciepła mogą być problemem w lecie przy takim układzie. Aby zmniejszyć zyski ciepła, można zainstalować szybę lub szkło, które kontroluje ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza.
Doradcy techniczni przy wyborze okien biorą pod uwagę takie parametry i właściwości. Są to m.in. rodzaj pakietów szybowych, klasa szczelności okien, wypełnienie gazowe czy współczynnik przenikalności cieplnej Uw. Im niższy współczynnik, tym mniejsze straty energii.
Wszystkie te parametry można poznać po oznaczeniu kodowym na dokumentacji okna. Zapis 4-16-4-argon oznacza, że okna wyposażone są w dwie szyby o grubości 4 mm oraz komorę o szerokości 16 mm wypełnioną argonem.
Doradcy pomogą Państwu wybrać okna, które będą najlepiej dopasowane do Państwa potrzeb. Dowiedz się więcej na https://pasjastolarstwa.pl/
Zlokalizuj źródła hałasu
Hałas pochodzący z ruchliwych ulic i innych źródeł może znacznie obniżyć komfort mieszkania w Twoim wymarzonym domu. Może powodować zmęczenie, stres, a nawet śmierć. Ważne jest, aby chronić swój dom przed hałasem z zewnątrz.
W nowoczesnym, ekonomicznym budownictwie, gdzie właściwości akustyczne materiałów budowlanych nie są niestety najważniejsze, to właśnie wysokiej jakości okna i drzwi wejściowe są elementem, który ma decydujący wpływ na izolacyjność akustyczną domu. To one zapewnią nam spokój i komfort w zaprojektowanych przez nich domach.
Konsultanci przestrzegają polskich norm dotyczących hałasu w budynkach mieszkalnych. Określają także odległość od źródeł hałasu oraz izolacyjność akustyczną okna (Rw). Specjaliści pomogą wybrać okna o wyższych parametrach akustycznych dla domów budowanych w pobliżu ruchliwych ulic czy torów kolejowych. Pozwoli to na zmniejszenie hałasu i poprawi komfort mieszkańców.
Rodzaj pomieszczenia
Każde pomieszczenie ma swoje unikalne cechy, które wynikają z jego funkcji. W sypialni oczekujemy idealnego mikroklimatu, a w pokojach dziecięcych braku zagrożeń. Ważnym miejscem jest pokój dzienny. To w nim estetyka ma kluczowe znaczenie. Łazienka i kuchnia są bardzo narażone na wilgoć. Każde pomieszczenie potrzebuje innych akcesoriów i okuć okiennych.
Okna do pokoju dziecięcego
W przypadku pokoju dziecięcego najlepsze są zabezpieczenia najwyższe. Przy wyborze okien konsultanci wezmą pod uwagę takie czynniki jak zabezpieczenie okna przed przypadkowym otwarciem - okucie typu "tilt-first", w którym okno uchyla się, a następnie ponownie otwiera) czy zastosowanie szyby z ciepłego opakowania zespolonego, która chroni przed skaleczeniem w przypadku stłuczenia.
Okna do sypialni
Sypialnia powinna być naszym sanktuarium, w którym możemy się zrelaksować i zregenerować siły po długim dniu pracy. W przypadku sypialni warto zainwestować w okna o wysokim współczynniku Rw (izolacyjności akustycznej), który zapewni nam cichy i spokojny sen, nawet jeśli dom znajduje się w pobliżu ruchliwych dróg czy torów kolejowych.
Warto mieć sypialnię skierowaną na północ, dobrym pomysłem jest też zastosowanie szyb, które przepuszczają więcej światła.
W sypialniach powinien być zainstalowany system wentylacji szczelinowej, który umożliwi cichy i oszczędny przepływ powietrza. Dzięki temu sypialnia będzie komfortowa i będzie sprzyjać dobremu snu.
Okna do części mieszkalnej
Pokój dzienny stanowi centralny punkt domu. To w nim spędzamy najwięcej czasu, a także przyjmujemy gości. Dlatego wybierając okna do strefy dziennej, stawiamy przede wszystkim na ich estetykę (i wielkość). Ważna jest jednak również przepuszczalność światła.
Salon często znajduje się na pierwszym piętrze. Dlatego okna powinny być wzbogacone o elementy antywłamaniowe. Dodatkowo szkło powinno mieć wysoką klasyfikację antywłamaniową. Jeśli salon wychodzi na taras lub ogród, warto zastanowić się nad sposobem otwierania drzwi (np. drzwi przesuwne) oraz progiem, który umożliwi swobodne poruszanie się.
Okna do łazienki i kuchni
Najbardziej narażonymi na wilgoć pomieszczeniami są kuchnia i łazienka. Aby wyeliminować wilgoć powstającą podczas gotowania i kąpieli, okna powinny mieć szczelinowy system wentylacji. Nie powinno się jednak wymagać otwierania okien w okresie zimowym.
Dzięki precyzyjnej regulacji okna można dostosować je do potrzeb konkretnego pomieszczenia i wyeliminować wszelkie niepożądane zjawiska.
Komentarze (0)