Pasy ścierne do elektronarzędzi
Pasy bezkońcowe do elektronarzędzi stosowane są w szlifierkach i pilnikach taśmowych. Obrabia się nimi wiele materiałów: od drewna po stal.
Pasy bezkońcowe to bardzo duża grupa narzędzi ściernych wykorzystywanych zarówno w przemyśle, jak i rzemiośle - do szlifowania wielu różnych materiałów: drewna, płyt drewnopochodnych, stali, stali nierdzewnej, metali nieżelaznych, aluminium itd. Kupuje się je przeważnie na zamówienie, w którym m.in. dokładnie określa się wymiary danego pasa i rodzaj połączenia jego końców. Parametry te muszą być zgodne z odpowiednimi wymaganiami wymiarowymi określonymi przez producenta wykorzystywanej szlifierki taśmowej i do tej pory nie zostały zestandaryzowane. Należy tu jednak zauważyć, że pewne wymiary pasów bezkońcowych są stosunkowo popularne i dlatego dostępne jako wyroby gotowe.
Wśród pasów bezkońcowych osobną grupę stanowią pasy do elektronarzędzi – szlifierek i pilników taśmowych. Są to wyroby gotowe, gdyż mają standaryzowane wymiary. Można je bezproblemowo kupić w internetowych sklepach, np. firmy Klingspor, lub stacjonarnych należących do sieci detalicznych lub tradycyjnego handlu specjalistycznego. Wymiary pasów bezkońcowych stosowanych w szlifierkach taśmowych są następujące: szerokość – 60, 65, 75 lub 100 mm, długość – 400, 410, 457, 508, 533, 560 lub 610 mm. Natomiast szerokość pasów stosowanych w pilnikach to 9, 10 lub 20 mm, zaś długość – 330, 520 lub 533 mm. Pasy do szlifierek taśmowych i pilników różnią nie tylko wymiarami, ale przede wszystkim przeznaczeniem materiałowym oraz operacyjnym. Dlatego zostaną omówione osobno.
Pasy bezkońcowe do szlifierek taśmowych
Wykonuje się z materiałów ściernych na podłożu z płótna JF (lekkie elastyczne), X (ciężkie), XF (ciężkie elastyczne). Narzędzia te mają nasyp ścierny wykonany z ziaren elektrokorundowych lub węglika krzemu, zaś spoiwo – z żywic syntetycznych.
Pasy z nasypem elektrokorundowym na podłożu z płótna X łączy się zakładkowo (połączenie F2). Narzędzia te mają uniwersalne zastosowanie – można je wykorzystać do szlifowania drewna, metali, w tym nieżelaznych, farb, lakierów itp. W praktyce stosuje się je głównie do obróbki drewna litego o podłużnych słojach. Dlatego tego typu pasy bezkońcowe do elektronarzędzi najczęściej kupują stolarze oraz fachowcy zajmujący się obróbką drewna. Narzędzia te są dostępne w granulacjach od P24 do P180. Narzędzia te mogą więc być stosowane zarówno w szlifierskiej obróbce zgrubnej, międzyoperacyjnej, jak i wykończeniowej. Doskonale sprawdzają się w pracach renowacyjnych mebli, drzwi itp. Można ich też użyć do naprawy niewielkich powierzchni podłóg, gdyż oferują dużą wydajność usuwania z powierzchni drewnianych naddatków materiałowych, zabrudzeń, lakierów, farb itp.
Z kolei pasy bezkońcowe na podłożach płóciennych JF, X i XF z nasypem z węglika krzemu wykorzystywane są do szlifowania metali, metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych, kamienia i szkła. Ich granulacja mieści się w zakresie od P24 do P320, co oznacza, że podobnie jak elektrokorundowe pasy do elektronarzędzi mogą być one stosowane zarówno do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego, jak i wykończeniowego.
Pasy bezkońcowe do pilników taśmowych
Produkuje się je na podłożu płóciennym JF, X i XF oraz poliestrowym Y. Tego rodzaju pasy bezkońcowe do elektronarzędzi mają spoiwo żywiczne oraz nasyp z elektrokorundu, elektrokorundu cyrkonowego lub z węglika krzemu. Do ich łączenia wykorzystuje się połączenie stykowe F4G. Narzędzia te stosowane są głównie w obróbce szlifierskiej metali, stali, stali szlachetnej, metali nieżelaznych, rzadziej materiałów drewnianych lub tworzyw sztucznych czy nawet szkła. Ich granulacja ma zakres od P40 do P 320, co oznacza, że wyroby te można stosować w obróbce zgrubnej, międzyoperacyjnej i wykończeniowej. Ponieważ tego typu pasy do elektronarzędzi mają niewielką szerokość ich głównym operacyjnym polem zastosowań jest obróbka szlifierska miejsc trudno dostępnych (narożników, krawędzi) lub niewielkich detali. Bardzo ważnym obszarem ich aplikacji jest szlifowanie spawów w miejscach trudno dostępnych. Sięgając po zakup konkretnego pasa warto rozważyć oferty sprawdzonych producentów takich jak m.in. Klingspor. Taki wybór korzystnie wpłynie na produktywność pasa i pozwoli zaoszczędzić środki.
Artykuł partnera
Komentarze (0)