Drzwi drewniane, metalowe lub z PCV. Wybierz ładne i energooszczędne drzwi wejściowe. Część I
Drzwi wejściowe powinny być mocne oraz wytrzymałe, ciepłe, odporne na czynniki atmosferyczne. Trzeba pamiętać, że będzie napierał wiatr, deszcz, śnieg, dlatego muszą być szczelnie mocowane w ścianie oraz wyposażone w uszczelki. Warto będzie wybrać ładny model drzwi wejściowych, żeby był wizytówką domu. Do wyboru mamy drewniane, aluminiowe, stalowe albo takie wykonane z PCV.
Otwieranie drzwi
Jeśli drzwi mają nas chronić przed chłodem należy między innymi przemyśleć to jak będą otwierane. Takie otwierane na zewnątrz będzie korzystny, zwłaszcza jeśli będą one usytuowane na tej ścianie domu, na której najczęściej wieje wiatr – siła podmuchów jeszcze zwiększy ich dociśnięcie do ościeżnicy. Drzwi otwierane do wewnątrz to dobre rozwiązanie do zadaszonego wejścia. W przeciwnym wypadku narażamy się na kałuże wody, które będą wpadać nam do przedsionka.
Elementy drzwi wejściowych
Skrzydło – ze względu na lepszą możliwość ocieplenia tradycyjne drzwi płycinowe są obecnie wypierane przez płytowe. Rama skrzydła obłożona z wierzchu dwiema płytami to konstrukcja, która bez większych problemów może być wypełniana. Im grubszy będzie profil tym więcej pianki czy wełny wejdzie do środka. Płyta może mieć także przetłoczenia o różnych kształtach, w drzwiach płycinowych w ramie montuje się płyciny – kasetony mocowane na pionowych oraz poziomych listewkach tak zwanych szprosach. Kasetony mogą być również wklęsłe oraz wypukłe. Od grubości będzie zależeć ile ocieplenia będą w stanie mieścić. Konstrukcja ramy skrzydła będzie decydować o wytrzymałości.
Ościeżnica – to rama, na której będzie skrzydło wisieć, umocowana będzie na trwale w otworze przygotowanym na drzwi. Musi być gruba, sztywna i wytrzymała, ponieważ powinna znosić dynamiczne obciążenia otwieranymi bądź też zamykanymi drzwiami.
Zawiasy – elementy, które odpowiadają za przenoszenie obciążeń. Należy pamiętać, że skrzydło pełnych drzwi może ważyć nawet ponad 100 kg. Dlatego właśnie zawiasy muszą być odpowiednio wytrzymałe, ważna będzie także ich liczba na dane skrzydło. Najlepiej, jeśli będą one regulowane w trzech płaszczyznach, ponieważ to pozwoli ustawić precyzyjnie skrzydło na dobrej wysokości, szerokości oraz głębokości w otworze drzwiowym. Zawiasy mogą być widoczne albo też ukrywane w skrzydle bądź też ościeżnicy. Ten wariant jest stosowany w drzwiach mocno zdobionych.
Próg – najczęściej będzie znajdował się w zestawie, choć można go również zamówić oddzielnie i dopasować do podłóg. Najczęściej z takiego samego materiału co drzwi, ale w czasie oszczędzania energii lepiej będzie zamontować próg drewniany, który będzie nieco lepiej izolował przed chłodem od stalowego. Najbardziej godne polecenia są progi z wypełnieniem termoizolacyjnym w komorze profilu albo też z przekładkami termicznymi.
Drzwi drewniane
Ciepłe drzwi z drewna są masywne, ciężkie, ich grubość może być nawet na poziomie 10 cm. Rama skrzydła oraz ościeżnica wykonywane są z klejonki co będzie gwarantować odpowiednią stabilność wymiarową oraz odporność na odkształcenia. W środku powinna być przekładka z materiału termoizolacyjnego, którym zazwyczaj będzie pianka poliuretanowa.
Komentarze (0)