Elektronarzędzia do pracy przy drewnie
W ostatnim czasie majsterkowanie w drewnie stało się bardzo modne. Jak się okazuje coraz więcej osób chce samodzielnie odnawiać meble, budować altankę, konstruować półki do domu. Lubimy w ten sposób oderwać się od codzienności, wielu osobom daje to masę satysfakcji.
Dużym powodzeniem cieszą się również zakłady stolarskie, które mają nam do zaoferowania meble na zamówienie albo też inne przedmioty codziennego użytku. Obróbką drewna zajmują się obecnie zarówno profesjonalni stolarze jak i coraz częściej również amatorzy. Co jednak ważne to posiadanie specjalnego sprzętu, który będzie w stanie nam taką obróbkę ułatwić.
Elektronarzędzia dla stolarzy
Obróbka drewna będzie wymagać stosowania wielu różnych narzędzi. Tradycyjne ręczne heble, dłuta czy strugi i piły będą się znajdować w każdym warsztacie stolarskim, jednak coraz częściej również zastępuje się je przez nowoczesne elektronarzędzia, które istotne ułatwiają nam pracę i ją usprawniają. W zasadzie każdą czynność związaną z obrabianiem drewna obecnie można wykonywać nowoczesnymi urządzeniami. Można tutaj wymienić pilarki tarczowe, tokarki, szlifierki, wyrzynarki, wiertarko – wkrętarki, frezarki, pistolety do gwoździ i wiele innych.
W zależności od potrzeb i zasobność portfela będzie można wyposażyć warsztat we wszystkie potrzebne urządzenia. Powiemy więc krótko o tych urządzeniach, które sprawdzą się i w ręku amatora i profesjonalisty.
Pilarka elektryczna
Wśród najczęściej wykonywanych prac stolarskich będzie oczywiście przecinanie elementów z drewna. Zamiast męczyć się tradycyjną piłą, która wymaga dużej siły i wprawy lepiej będzie sięgnąć po elektronarzędzie, pilarkę tarczową, która tutaj sprawdzi się doskonale. W dużych i profesjonalnych warsztatach ma ona formę stołową i gwarantuje precyzję cięcia.
Tokarka do drewna — do precyzyjnego kształtowania
Jeśli drewno ma przybrać jakiś szczególny kształt powinniśmy zastosować tokarkę do drewna. to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w ten sposób osiągnąć można skuteczne i precyzyjne kształty drewna na jakich będzie nam zależeć. Tokarka raczej pojawia się już w zakładach profesjonalnych, ponieważ to rozbudowana i dość kosztowna maszyna, która zazwyczaj nie będzie stosowana u amatorów. Ewentualnie dla amatorów pojawiają się niekiedy zminimalizowane tokarki pozwalające na wykonanie podstawowych prac.
Szlifierki do drewna: szlifierka kątowa czy oscylacyjna?
Szlifowanie to zawsze ważny etap pracy przy obróbce drewna, który bywa również czynnością czasochłonną. W przypadku małych przedmiotów wystarczają nam proste ścierne materiały. Przy większych elementach przyda się raczej elektryczna szlifierka. Tego rodzaju urządzeń znajdziemy na rynku bardzo dużo, ponieważ do drewna stosuje się szlifierki taśmowe i oscylacyjne.
Frezarka górnowrzecionowa — stworzona będzie do kształtowania powierzchni płaskich. Urządzenie to tak samo jak tokarka do drewna będzie służyć do precyzyjnego kształtowania elementów drewnianych, ale wyłącznie płaskich. Wykorzystywane będą te rozwiązania między innymi do żłobienia rowków, wpustów, wrębów, zaokrąglania rantów, wycinania reliefów.
Działanie urządzenia będzie polegać na przesuwaniu go nad powierzchnią, która będzie w takiej sytuacji obrabiana. Ze względu na istotną funkcjonalność frezarki są stosowane w przemyśle oraz w zakładach stolarskich oraz w warsztatach przydomowych. Profesjonalne urządzenia mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Amatorzy znajdą w sprzedaży sprzęt, który kosztować będzie maksymalnie kilkaset złotych.
Komentarze (0)