Dom piętrowy czy parterowy – zalety i wady obu rozwiązań
Dom piętrowy czy parterowy - to pytanie zadaje sobie wiele osób, które w jakikolwiek sposób myślą o budowie własnego domu. Jest to zagadnienie bardzo złożone i trudne, a odpowiedź na nie musimy dokładnie przemyśleć. Każdy krok podczas tworzenia planu budowy powinniśmy dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Przede wszystkim, zanim podejmiemy decyzje o tym, jak ma wyglądać nasz wymarzony dom, musimy przeanalizować dokładnie oba rozwiązania. Każde z nich ma swoje plusy i minusy i na tym właśnie się dzisiaj skupimy.
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które w jakikolwiek sposób myślą o budowie własnego domu. Jest to zagadnienie bardzo złożone i trudne, a odpowiedź na nie musimy dokładnie przemyśleć. Każdy krok podczas tworzenia planu budowy powinniśmy dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Przede wszystkim, zanim podejmiemy decyzje o tym, jak ma wyglądać nasz wymarzony dom, musimy przeanalizować dokładnie oba rozwiązania. Każde z nich ma swoje plusy i minusy i na tym właśnie się dzisiaj skupimy.
Dom parterowy
Zwolennicy tego rozwiązania, najpierw powinni podjąć decyzję: czy dom ma być mniejszy czy jednak będzie im potrzebna większa przestrzeń. Od tego zależą dwie, bardzo ważne rzeczy: kupno odpowiedniej działki i to, jaki charakter domu wybierzemy. Jeśli chcielibyśmy zbudować dom parterowy o powierzchni większej niż 150 metrów kwadratowych, musimy być przygotowani na zwiększenie kosztów. Dlaczego? Działki aktualnie są bardzo drogie, a niestety, dla inwestorów i kupców, tendencja cenowa z roku na rok wzrasta. Przy domach parterowych, które mają większą powierzchnię pojawiają się dwa zasadnicze problemy, również związane z kosztami: pokrycie dachu – im większy metraż, tym więcej będzie nas on kosztował. Druga sprawa, to zaprojektowanie przez architekta takiej bryły, aby była ona wygodna i przejrzysta dla domowników. W takim przypadku, projekt musi być bardziej złożony i zawierać większą ilość elementów łączących wszystkie pomieszczenia, takich jak korytarze czy długie, ciągnące się hole. Kolejną, niezbyt radosną nowiną dla zwolenników parterówek, ponownie związaną z dodatkowymi wydatkami, jest kwestia fundamentów – im bardziej obszerne muszą być, tym drożej nas kosztują. Ale kiedy zdecydujemy się na dom parterowy, zamiast piętrowego, przymykając oko na wyżej wymienione niedogodności, taki charakter domu będzie dla nas niezwykłą wygodą.
Decydując się na dom parterowy przede wszystkim wybieramy komfort i bezpieczeństwo, nie tylko dla nas, ale również dla naszych dzieci lub rodziców. Skąd taki wniosek? Jeśli nie będziemy mieć w domu schodów, ułatwimy najmłodszym i najstarszym członkom naszej rodziny, poruszanie się, a co za tym idzie, funkcjonowanie w takim domu. Oszczędzamy też miejsce na wspomniane schody i dajemy sobie większe pole manewru. No i przede wszystkim, jeden z największych plusów posiadania jednokondygnacyjnego budynku – stały dostęp do ogrodu, możliwość zbudowania pięknego tarasu lub po prostu długich okien, by o każdej porze roku, móc podziwiać swój zielony zakątek.
Dom piętrowy
Ten typ budynku zdecydowanie przeważa w Polskim krajobrazie. Nic dziwnego, ponieważ w przeciwieństwie do domu parterowego, możemy zaoszczędzić już przy zakupie działki oraz podczas budowy fundamentów. Powierzchnia takiego domu, jest zdecydowanie mniejsza na starcie, ponieważ jego metraż rozkłada się na dwie kondygnację co ułatwia pracę nam, ale również architektom i budowlańcom. Do zbudowania takiego budynku nie potrzebujemy zatem, aż tak dużej działki, co generuje kolejne oszczędności. Jednak nie może być zbyt pozytywnie, a przede wszystkim - zbyt tanio. Niestety i to rozwiązanie w pewnych kwestiach generuje dodatkowe koszty. Przez to, że będą dwa piętra, automatycznie wrasta cena robocizny i materiałów, wynikająca z obecności mocniejszych stropów i dodatkowych ścian w pomieszczeniach na górze. Przez to również fundamenty muszą być solidniejsze. Dochodzi też fakt, że żeby połączyć ze sobą oba piętra, trzeba w budżecie znaleźć miejsce na dobrej jakości schody, w zależności od upodobań - drewniane, szklane a nawet marmurowe. Najczęściej jednak wybierane są klasyczne schody drewniane.
Do wyboru do koloru, ale za dodatkową, często niemałą, opłatą. Jednak jak wiadomo: to co dobre kosztuje. Schody są inwestycją, na którą warto przeznaczyć na początek większą kwotę, aby zostały z nami na długie lata.
Jednak, gdy już poniesiemy wszystkie koszty, związane z bryłą i jej specyfiką, możemy dać się ponieść. W domu piętrowym, w zależności od naszej fantazji, możemy mieć piękny balkon oraz użytkowe poddasze z oknami dachowymi, z których będziemy podziwiać niebo. Daje nam to też możliwość znalezienia miejsca, na sprytnie i funkcjonalnie wydzielone, przestrzenie dla nas i naszych najbliższych. W sytuacji, w której dół domu będzie pełnił część wspólną, a góra będzie podzielona na osobne pokoje, uzyskamy zarówno strefę prywatną jak i rodzinną. Unikamy też ciągnących się korytarzy.
Artykuł partnera
Komentarze (0)