Dlaczego warto wymienić stare okna na okna drewniane?
W każdym domu i mieszkaniu przychodzi taki moment, kiedy właściciel decyduje się na wymianę okien. Trudno je zamknąć, łatwo się rozszczelniają, a ciepło szybko ucieka z pomieszczenia. Staje przed dylematem: czy wymienić stare okna na plastikowe, czy zachować drewniane? Trudno jest podjąć decyzję, ponieważ okna plastikowe są tańsze od drewnianych, ale mają też niższy profil, są mniej trwałe i sztywne.
Może i są tańsze, ale czy rzeczywiście o wiele lepsze?
Pamiętajmy, że niższa cena nie musi oznaczać oszczędności. Musimy mieć pewność, że kupujemy stolarkę okienną tylko od renomowanych i doświadczonych producentów. Wiąże się to wprawdzie z wyższym kosztem początkowym, ale jest to jednorazowy wydatek, który z czasem się zwróci. Spokój ducha, jaki daje podjęcie odpowiedzialnej decyzji, jest bezcenny.
Fakty i mity o oknach drewnianych
Najbardziej zależy nam na jakości i trwałości produktu. Oto kilka kluczowych argumentów przemawiających za oknami drewnianymi.
Posiadacze starych okien drewnianych powinni zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy nowoczesnymi i starszymi wersjami. Po pierwsze, okna drewniane są dziś łatwiejsze w utrzymaniu niż kiedyś. Łatwo je konserwować za pomocą łatwo dostępnych preparatów, które znacznie zwiększają trwałość powłok malarskich.
Okna drewniane wysokiej jakości i pielęgnowane z należytą starannością będą służyły przez wiele lat. W przeciwieństwie do tanich okien plastikowych, które można wymienić dopiero po kilkudziesięciu latach, stolarkę drewnianą można poddawać renowacji. Dzięki temu można przywrócić jej niemal wszystkie pierwotne właściwości.
Wielu osobom na myśl o oknach drewnianych przychodzą do głowy obrazy starych, spróchniałych ram okiennych. Chcemy Państwa uspokoić informując, że producenci stolarki odpowiedzialni są za zabezpieczenie okien przed wilgocią i grzybami. Już na tym etapie wybierają oni dostawcę drewna. Istotne jest, aby drewno pochodziło ze sprawdzonych źródeł. Ważne jest, aby szyby były odpowiednio zaimpregnowane. Przed oszkleniem okna są kilkakrotnie pokrywane powłoką lakierniczą. Nowoczesne konstrukcje okienne zawierają kilka uszczelek chroniących przed zawilgoceniem profili. Są to tzw. uszczelki brzegowe, wrębowe oraz przy okapie. Tego typu uszczelki stosuje się w celu zapewnienia wysokiej jakości profili. Na dolnej części skrzydła okiennego montuje się tzw. okapnik skrzydła, który chroni powłoki lakiernicze najbardziej narażone na działanie wody.
Okna drewniane mają jeszcze jedną zaletę: w przeciwieństwie do okien plastikowych, ich profile nie wymagają częstego czyszczenia. Nie są naelektryzowane i nie przyciągają kurzu. Okna drewniane są obecnie znacznie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz i zmiany temperatury. Dzięki specjalnym nakładkom aluminiowym można je utrzymać w dobrym stanie przez wiele lat. Nadal pozwalają mieszkańcom cieszyć się naturalnym pięknem drewna od wewnątrz. Okna drewniane można dopasować do każdego wnętrza i elewacji przy pomocy nowoczesnej technologii. Mogą mieć różne kolory wewnątrz i na zewnątrz.
Czy warto wymieniać stare okna na okna drewniane?
Jednogłośnie zgadzamy się, że warto. Okna drewniane są mocniejsze, trwalsze i wygodniejsze od plastikowych. Wyróżnia je niepowtarzalny, naturalny rysunek drewna i elegancki wygląd. Istotne jest, aby do ich wykonania użyto wyłącznie najwyższej jakości surowców. Może to zrobić tylko doświadczony producent.
Dowiedz się więcej na stronie: https://www.manufakturaokien.pl/okna-i-drzwi/
Komentarze (0)