
Stolarka otworowa w energooszczędnym domu
Dom energooszczędny wymaga dostosowania i dobrania do niego odpowiedniej stolarki otworowej. W jej skład wchodzą okna, rolety i bramy garażowe, które wpływają na utrzymanie ciepła wewnątrz.
Decydując się na budowę domu energooszczędnego, oszczędności można się spodziewać po dłuższym czasie. Warto wybrać właściwe technologie, aby faktycznie móc oszczędzić i obniżyć koszty. Taki dom będzie miał wyższą wartość na rynku.
Na każdym etapie budowy domu stosuje się inne rozwiązania, które bezpośrednio wpływają na zużywanie energii. Okna, jako jeden z elementów stolarki otworowej, wpływają na 25% strat ciepła z wewnątrz.
Okna wspomagające oszczędność
Wybór stolarki otworowej zaczyna się od okien. To one są głównym elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo. Powinny być estetyczne i termoizolacyjne. Kształt, wielkość, rozmieszczenie – to wszystko trzeba zaplanować już przy projektowaniu. Wtedy trzeba też wybrać profile i okucia.
Okna pasywne to dobre rozwiązanie dla domów energooszczędnych, po których spodziewamy się oszczędności po kilku latach użytkowania. Mają współczynnik przenikania ciepła Uw≤0,8 [W/m2K], co pomoże w spełnieniu wszystkich warunków technicznych. Aby okna pasywne miały dobrą izolację, trzeba wybrać kilka ważnych elementów. Chodzi o grubość, klasę i ilość komór.
Przykładowo profil 6-komorowy o głębokości 92 mm okaże się bardziej ciepły niż 7-komporowy o mniejszej głębokości. Stalowe kształty są ważne dla wzmocnienia. Okna pasywne mają szyby zespolone, a pomiędzy nimi znajduje się gaz szlachetny, co skutecznie zatrzymuje ciepło. Na szkle znajduje się powłoka niskoemisyjna, co też wpływa na zatrzymywanie ciepła. G jako współczynnik przepuszczalności całkowitej powinien wynosić 50%. Konieczne są też uszczelki i listwy podparapetowe.
Rolety na zewnątrz
Rolety zewnętrzne izolują, wykorzystując światło naturalne. Jeśli okno jest bardzo przeszklone, to są one w zasadzie niezbędne. Potrafią także ochraniać pomieszczenia przed zbytnim nagrzaniem i pozwalają czuć się swobodnie przy zachowaniu pełnej intymności.
Są dobrym pomysłem, aby zabezpieczyć się przed złodziejami. Czasami są połączone z automatyką alarmową. W przypadku starszych okien poprawiają ich termoizolacyjność, dzięki nim koszty za ogrzewanie mogą zmniejszyć się o 30%. Szybę i roletę oddziela przestrzeń wypełniona powietrzem – dzięki niej ciepło z wnętrza budynku nie ucieka i nie pojawiają się mostki termiczne. Rolety do zabudowy są najlepsze, jeśli chodzi o redukcję ubytków ciepła.
Zobacz także: Sklep BHP, gdzie bezpieczeństwo to priorytet. Znajdziesz tam szeroki wybór wysokiej jakości odzieży i sprzętu ochronnego, zapewniając sobie spokojną pracę w każdych warunkach.
Bramy do garaży
Jeśli chodzi o bramy garażowe, to najczęściej wykorzystywane są bramy segmentowe. Zawsze są ciepłe, bo w poszczególnych segmentach znajduje się 40-centymetrowa pianka poliuretanowa. Dość nowoczesne i jednocześnie bardzo efektywne są bramy o grubości do nawet 60 mm. W nich współczynnik panela to U = 0,39 [W/m2K]. Ciepło przenika do 30% mniej. Mają szerszy system uszczelnień.
Stolarka otworowa będzie spełniać swe zadanie tylko, jeśli będzie właściwie zamontowana. Montażu powinny dokonywać doświadczone osoby, fachowcy w tej dziedzinie.
Komentarze (0)