RODZAJE I ZASTOSOWANIE NARZĘDZI DO DREWNA
Jeśli ktoś chce szybko i sprawnie przeprowadzić obróbkę drewnianych powierzchni, warto zaopatrzyć się w zestaw praktycznych narzędzi. Jakie z nich warto będzie nabyć i czym powinniśmy kierować się w trakcie wyboru.
Zastosowanie oraz obróbka drewna
Od lat ludzie wykorzystują drewno jako jeden z najważniejszych materiałów do różnorakich celów. Stanowi ono świetny materiał budowlany, nadaje się do budowania domów, tworzenia istotnych elementów między innymi konstrukcji dachów. Drewno pozwala tworzyć przedmioty codziennego użytku packi, młotki czy drabiny. Możliwości jego wykorzystywania jest rzeczywiście bardzo wiele co widać na przestrzeni wieków.
Drewno to materiał naturalnym ekologiczny, który ma bardzo właściwości izolacyjne i oczywiście wiele walorów estetycznych. Dodatkowo materiał dość łatwo poddaje się obróbce. Można z niego stworzyć elementy proste, rzeźbione czy gięte. W przypadku masowej obróbki używa się specjalistycznych maszyn. Ale w domu można wykonać prace na drewnie z użyciem podstawowych ręcznych przedmiotów.
Ręczne narzędzia do drewna
Majsterkowanie w drewnie należy zacząć od tworzenia projektu i wybrania sposobu obróbki drewna. potem gromadzić ważne materiały, deski, sklejki, kleje gwoździe. Ważnymi narzędziami będzie między innymi ołówek stolarski z grubym grafitem, który pozwala wszystko precyzyjnie oznaczać. Potrzebna będzie również miarka, która pozwoli nam poprowadzić linie proste i umożliwi zachować rozmiary z projektu. Przykładnica kątowa pozwala na wygodne wyznaczenie kątów. Musimy mieć także odpowiednią powierzchnię roboczą, dlatego dobry stół na pewno tutaj się przyda.
Obróbkę rozpoczyna się od wykonania odpowiedniego cięcia i do tego oczywiście dobrze przyda się piła. Różnią się one budowa, wielkości i kształtem przez co można je dopasować do konkretnego drewna jakie będzie obrabiane oraz jakie cięcie będziemy chcieli wykonywać.
Wśród pił ręcznych wyróżniamy piły:
- jednouchwytowe, które mają rękojeść i element tnący. Jeśli chodzi o te jednouchwytowe wymienić można takie rodzaje jak:
- płatnice pozwalające wykonywać szybkie proste cięcia.
- otwornice z cienkim ostro kończonym brzeszczotem, które pozwolą wycinać otwory oraz wykonywać łuki
- przyrżnice – stosowane są do realizowania bardzo dokładnych cięć między innymi, gdy chce się wykonywać prace związane z dokładnymi cięciami na różne głębokości
- grzbietnice – pozwalają na wykonywanie precyzyjnego cięcia niewielkich drewnianych elementów. Dzięki nim nacinać można rowki, czopy czy uciosy.
- piły ze zmiennymi brzeszczotami, gdzie mamy taką rękojeść, dzięki której wykonywać można wygodną wymianę brzeszczotów. To praktyczne, ale dość drogie narzędzie.
Piły ramowe – mają brzeszczot, który będzie miał uzębienie z jednej albo z obu stron i umocowany jest na specjalnej ramie:
- ramówka – to piła o sporych zębach służąca do wycinania desek lub fornirów z belek, posiada specjalnie przygotowywany napinacz brzeszczota, który uniemożliwia przekręcenie w trakcie cięcia.
- włośnica – służyć będzie do wykonywania skomplikowanych, precyzyjnych nacięć między innymi sprawdzać się będzie w modelarstwie, jest dobrym wyborem, gdy trzeba wykonywać bardzo wąskie szczeliny, krzywizny czy otwory.
- piły kątowe – mają specjalną prowadnicę, która pozwala na wygodne przycinanie ram, listewek czy desek.
Ręczne pilarki tarczowe – to urządzenia, które są zasilane elektrycznie, mogą wykorzystywać napęd podobny wiertarki i okrągłą tarczę tnącą.
a) Dłuta to proste narzędzia, które składają się z odpornego na uderzenie trzonka oraz mają różnie ukształtowane ostrze brzeszczotu. Brzeszczoty dług mają szerokość od 4 do 40 mm a przekrój będzie podobny do trapezu, łuku albo prostokąta.
b) Strugi określane popularnie jako heble służą do wygładzania drewna, zaokrąglania krawędzi, tworzenia również wgłębień albo też zdzierania starych powłok. Narzędzie takie ma ergonomiczną dopasowaną do ręki obudowę, gdzie znajduje się nóż. Przygotowywane są różne rodzaje noży, które pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju prac w drewnie.
Komentarze (0)