
Piła ukosowa także dla majsterkowicza
W pracy stolarza, cieśli, a także podczas szeroko rozumianej obróbki drewna istotnym elementem jest precyzja cięcia. Poszukując wygodnego narzędzia, które umożliwi precyzyjne cięcie, warto rozważyć nabycie piły ukosowej.
Ciąć można za pomocą różnych narzędzi, jednak nie wszystkie umożliwiają precyzyjne dopasowanie poszczególnych elementów. Co ważniejsze, fakt, że dwa odcięte elementy nie pasują do siebie pojawia się dopiero po wykonaniu zadania i przyłożeniu do siebie obydwóch części. Właśnie w tej sytuacji warto skorzystać z możliwości, jakie zapewnia piła ukosowa.
Modele pił ukosowych
Wśród propozycji można znaleźć różne modele pił ukosowych, najprostsze z nich posiadają możliwość cięcia w dwóch wymiarach, najbardziej zaawansowane modele umożliwiają cięcie w trzech wymiarach przy dodatkowym wspomaganiu linii laserowych.
Funkcje piły
Wielofunkcyjność narzędzia to przede wszystkim możliwość cięcia w wielu wymiarach, zachowując jednocześnie bardzo dużą precyzję, dzięki czemu możliwe jest tworzenie skomplikowanych cięć pod różnymi kątami. Co ważniejsza, obrabiane materiały powinny bez problemu się składać, a wykonawca nie musi obawiać się o to, że elementy nie będą do siebie pasować.
Bardzo ważne jest jednak to, aby na podziałce urządzenia ustawić odpowiedni kąt.
Istnieje możliwość dopasowania kątowego każdego z wymiarów, zachowując dokładność do jednego stopnia na podziałce – rozwiązanie to umożliwia wykonywanie wielu prac, m.in. prostego przycinania deski, paneli podłogowych lub ściennych.
Marzeniem większości majsterkowiczów jest samodzielnie stworzenie drewnianych mebli. Ostateczny efekt zależy przede wszystkim od precyzji wykonania w zakresie obróbki poszczególnych elementów powstającego mebla – w tej sytuacji pomocna okazuje się wspomniana wcześniej piła ukosowa – przycięte za jej pomocą kawałki drewna bez problemu można składać, nie martwiąc się o szczeliny między częściami nóg oraz cokołu stolika.
Przycięty materiał łączony za pomocą kołków i kleju – zapewnia to elastyczność i solidność.
W przypadku przycinania niewielkich elementów, np. listewek lub ramy obrazu, lepszym rozwiązaniem jest piła o większej ilości zębów – umożliwi to przycięcie materiału bez wyrywania nitek celulozy, co bez wątpienia wpływa na estetyczną stronę mebla.
Za pomocą piły ukosowej można również obrabiać nieco większe elementy, np. belki, z których powstanie altanka na działce. W tym przypadku przydatne okazują się tzw. kozły, dzięki którym materiał nie będzie się przemieszczał ani poruszał.
Wśród propozycji można znaleźć duże piły, przeznaczone do przycinania belek o wymiarach 15x25 cm, a nawet większych – umożliwia to wykonanie więźby dachowej altanki, a także bardziej skomplikowanych konstrukcji.
Podczas odpowiedniego cięcia możliwe jest składanie dużych elementów z belek, wykorzystując wyłącznie drewniane kołki.
Komentarze (0)