
Przegląd najpopularniejszych narzędzi dynamometrycznych
Precyzyjne dokręcanie jeszcze nigdy nie było tak proste, jak teraz. Jeszcze nigdy jednak również nie mieliśmy do czynienia z tak wieloma narzędziami dynamometrycznymi ułatwiającymi prace w profesjonalnych i przydomowych warsztatach. Na czym więc polega ich specyfika i na które z nich należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Dynamometryczne, czyli jakie?
Dokręcając śruby warto mieć świadomość tego, że brak precyzji może być zgubny. Problem tak zwanego przeciągnięcia śruby daje o sobie znać bez względu na to, czy znajduje się ona w pojeździe, czy też w innym urządzeniu. Z reguły wykonując prace ze śrubami wiemy, jaki moment siły jest niezbędny w czasie ich trwania. Jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich narzędzi i możemy polegać jedynie na intuicji, o precyzyjnym dokręcaniu nie ma mowy. Ryzyko popełnienia błędu jest duże, a nasza troska ogranicza się przede wszystkim do tego, aby był to błąd możliwie jak najmniejszy. Narzędzia dynamometryczne jako jedyne pozwalają na precyzyjne dokręcanie. Odpowiednio dobrane nie tylko usprawniają pracę, ale i chronią ans przed włożeniem w nią zbyt dużej siły. Oczywiście, wspomniany dobór wymaga pewnej wprawy. Najczęściej przy zakupie narzędzi tego rodzaju zwraca się więc uwagę nie tylko na ich cenę oraz na to, kto odpowiada za ich produkcję. Równie ważne powinno być to, z jakim rozmiarem uchwytu mamy do czynienia oraz jaki moment obrotowy posiadają akcesoria, które chcemy kupić. Podczas zakupów musimy liczyć się także z tym, że narzędzia i akcesoria dynamometryczne stanowią dość zróżnicowaną grupę. Największym zainteresowaniem cieszą się, oczywiście, klucze dynamometryczne. W sklepach, w których można kupić akcesoria tego typu znajdują się jednak również adaptery, mierniki i wiele innych produktów.
Wybieramy adapter dynamometryczny
Wśród narzędzi, które ułatwiają wykonanie prac warsztatowych adaptery dynamometryczne stanowią szczególnie interesującą grupę. Sięga się po nie przede wszystkim wówczas, gdy wykonywana przez nas praca wiąże się z koniecznością podejmowania maksymalnie precyzyjnych działań. Najnowsze propozycje z tej grupy dostępne w sprzedaży pozwalają zresztą nie tylko na kontrolę momentu dokręcania. Ich duża zaletą jest także to, że wizualnie lub dźwiękowo sygnalizują, że wspomniany moment się zbliża. Obecnie w sprzedaży dostępne są zarówno klasyczne adaptery elektroniczne, jak i adaptery cyfrowe – droższe, ale w istotny sposób usprawniające pracę.
Jeśli zakup ma być udany, z odpowiednim wyprzedzeniem należy sprawdzić, czy adapter dynamometryczny posiada odpowiedni zakres oraz rozmiar. Jeszcze nie tak dawno wskazane było upewnienie się, że kierunek dokręcania śrub nam odpowiada. Dziś jednak na rynku bez trudu znajdziemy rozwiązania, dzięki którym możemy poradzić sobie zarówno ze śrubami z lewym, jak i z prawym gwintem. Nadal trzeba jednak pamiętać, że nie każde narzędzie może pracować w takiej samej temperaturze i przy takiej samej wilgotności. Dopasowanie do warunków pracy jest zresztą koniecznością także w przypadku innych narzędzi z tej grupy.
Zobacz więcej na dynamometryczne.pl >>
Kątomierze do kluczy dynamometrycznych
Gdy posiadamy już klucz dynamometryczny, dobrym pomysłem może okazać się zaopatrzenie się także w kątomierz. Pozwala on na skorzystanie ze wszystkich możliwości klucza, a jednocześnie podnosi komfort użytkowania. Kątomierz przydaje się w wielu sytuacjach, czego znakomitym potwierdzeniem może być jego stosowanie podczas dokręcania głowicy silnika. Oczywiście, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych narzędzi dynamometrycznych, chcąc dokonać satysfakcjonującego zakupu należy zwracać baczna uwagę na rozmiar wybieranego akcesorium.
Komentarze (0)