Zestaw podstawowych narzędzi stolarskich
Narzędzia stolarskie to niezbędnik w każdym domu nie tylko wtedy, kiedy planuje się wykonywać prace z drewnem, ale oczywiście w takiej sytuacji przede wszystkim. Warto jest odpowiednio wyposażyć swój domowy warsztat jeszcze zanim pojawią się konkretne potrzeby.
Przewidzenie ich nie jest specjalnie trudne, ponieważ każdy warsztat zawsze składa się z szeregu podstawowych narzędzi, do których można dokładać niezliczone narzędzi opcjonalne, co jednak nie unieważnia wagi zestawu podstawowego. Co w nim znajdziemy?
Młotki
Wydaje się to być narzędzie banalne w budowie i jeśli się uprzeć, wszystko może być młotkiem. Tylko efektywność pracy będzie różna. Najlepiej mieć do dyspozycji szereg młotków, ale podstawowym narzędziem powinien być młotek stolarski z główką umożliwiającą wyciąganie gwoździ. Młotek musi być łatwy w użyciu, czyli powinien zostać dobrze wyprofilowany, powinien dobrze leżeć w dłoni, a jego waga powinna być dopasowana do naszych możliwości.
Miary taśmowe
Zawsze lepiej jest dwa razy Mierzyc i raz ciąć niż odwrotnie. Tym bardziej, że często błędy pomiarowe powodują zniszczenie elementu. Bez miar taśmowych nie obejdzie się żaden warsztat i też dobrze jest ich mieć kilka, ale podstawą jest miara trzymetrowa z wyraźną podziałka i dobrym mechanizmem blokującym. Zwijająca sprężyna także powinna być solidna, a kończąca miarę solidnie zamontowana. Najwygodniejsze miary mają podziałki po obu stronach.
Nóż do tapet
Nóż stolarski, zwany nożem do tapet, posiada wymienne, najczęściej także dające się odłamywać ostrza. Za pomocą takiego zawsze ostrego noża jesteśmy w stanie naznaczać różne elementy (trasować), przecinać cienkie rzeczy, tapety właśnie, jak również ostrzyć czy oczyszczać elementy drewniane i podobne. Ważne jest, by nóż był wygodny z użyciu, co wcale nie oznacza, że musi być duży.
Dłuta
Dłuto to podstawowe narzędzie do obróbki drewna. Odpowiednio ostre dłuto, dopasowane do rodzaju wykorzystywanego materiału, może naprawdę stworzyć wspaniałe arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej, także tej domowo-warsztatowej, która skupia się na wykonywaniu gniazd pod zawiasy lub czopy.
Poziomica
Przy każdej, najbardziej błahej pracy potrzebne jest utrzymywanie pionu i poziomu. Przyda nam się do tego waserwoga lub jak mawiają pierońskie gorole, poziomica. Klasyczna poziomica posiada rurki wypełnione płynem, wodą lub olejem, w którym zawieszona jest kropla powietrza. Nowoczesne urządzenia działają w oparciu o promień lasera i są tu opcje znacznie wygodniejsze, na które zdecydowanie warto postawić.
Wkrętaki
Jeśli ktoś się nie zna, mówi śrubokręt. Jak ktoś się zna, mówi wkrętak. Wkrętaki to narzędzia szalenie uniwersalne, ale na początek warto wiedzieć, że można za ich sprawą przykręcać i odkręcać różne śruby i wkręty. By praca była łatwiejsza, warto się zaopatrzyć w propozycje o hartowanych końcówkach, a by można było działać i z elektryką, i z elektroniką, wkrętaki powinny być i płaskie, i z końcówką krzyżakową, czyli końcówką Philipsa.
Kątownik uniwersalny
Mniejsza wersja kątownika stolarskiego, która zwykle posiada niewielką poziomicę. Można w niej dodatkowo regulować Katy, co znacznie podnosi jej użyteczność.
Ściski
Ściśnięcie montowanych rzeczy to podstawa w wielu pracach. Zazwyczaj można zastosować klasyczne ściski na śrubie, ale można też postawić na ściski szybkiego montażu.
Heble
Strugi stolarskie pozwalają na obrabianie drewna poprzez skrawanie. Pozwala to na zmianę kształtu elementu, ale także po prostu na jego wygładzanie. Niezbędne przy przygotowywaniu dwóch powierzchni do połączenia.
Komentarze (0)